7 златни правила в дизайна на кухнята, които да следвате
Искате ли да знаете всичко за функционалния интериорен дизайн на кухня? Независимо дали планирате цялостно или частично преустройство, имате нужда от план. Без значение дали имате малка или голяма кухня, със сигурност искате тя да изглежда стилно, красиво и да бъде максимално удобна за използване и почистване. За да се справите с тази задача, ние от Моми Студио сме селектирали 7 златни правила в дизайна на кухнята, които ще ви помогнат да създадете кухненско пространство, в което красотата и функционалността съжителстват в хармония.
1. Разделете пространството на зони
Когато проектирате дизайна на кухнята, трябва да решите как възнамерявате да използвате пространството и да планирате разпределение на зоните. Изберете дали искате затворена или отворена кухня, която позволява взаимодействие със семейството и гостите. Дали кухнята ще е разположена на една стена или искате L-образна, или U-образна кухня, а защо не островна кухня?
Разделете помещението на отделни зони за различните функции:
- Съхранение – разтоварване и разопаковане на храни, съхранение в хладилник, фризер, килер, шкафове.
- Измиване – на съдове и на продукти за готвене в мивката.
- Подготовка – претегляне, смесване, работа на плота.
- Готвене – на котлони, печка, грил, микровълнова фурна.
- Сервиране – съдове, прибори за хранене от шкафовете за съхранение.
- Хранене – подреждане на масата.
Подредете стаята така, че изброените задачи да се изпълняват с най-малко усилия, така интериорният дизайн на кухнята ще бъде много по-функционален.
2. Използвайте „работния триъгълник“
„Работният триъгълник“ свързва три важни работни зони в кухнята – мястото за готвене, мивка и хладилник. Триъгълникът трябва да е безпрепятствен, за да се движите свободно, докато готвите.
Ако имате U-образна кухня, започнете с хладилника на едната стена, на перпендикулярната мивка, а на отсрещната плот за готвене или хладилник, котлони и мивка. Ако кухнята ви е на две срещуположни стени, поставете хладилника на една линия с мивката, срещу тях плота за готвене или хладилника на една линия с котлоните, а с/у тях мивката.
В L-образните кухни поставите мивката и хладилник на една линия, а печката на съседната стена.
Бонус: Мивката, кофата за боклук и съдомиялната машина е добре да са на една линия. Така ще почиствате, изплаквате и поставяте съдовете в миялната по-бързо и лесно.
4. Осигурете добра вентилация
Когато проектирате дизайна на кухнята, задължително предвидете откъде ще минава вентилацията за отвеждане на дима и миризмите, които се отделят по време на готвене. Важно е да съобразите обзавеждането с това къде в помещението е коминът или въздуховодът, като и да предвидите захранване за вентилацията.
Най-елегантният начин е да я вградите в шкафовете над котлоните. Ако пък котлоните и готварската печка са монтирани в остров, изберете абсорбатор с иновативен дизайн, който да е част от интериора, или заложете на модел, който засмуква въздуха надолу, вместо нагоре. Така на плота ще имате само един деликатен отвор, а вие ще забравите за неприятните миризми.
3. Включете многослойно осветление
Осветете кухнята с многопластово осветление. Освен монтираното на тавана осветление, не забравяйте и работно осветление над плота за готвене, мивката и котлоните. Може да поставите LED ленти под шкафовете, които да включвате само при нужда.
Обогатете интериорния дизайн на кухнята с декоративни висящи източници на светлина над трапезарията. За по-голямо удобство, използвайте димер ключ, с който да регулирате яркостта на осветлението.
5. Помислете за посоката на отваряне на вратите
Когато правите интериорен дизайн на кухнята, трябва да помислите и за посоката на отваряне вратите на уредите и шкафовете. Това включва предвиждане на посоката на отваряне вратите на хладилника, фурната, съдомиялната машина и т.н. Възможно е част от тези операции да се припокриват, но е важно да контролирате кои точно ще са те.
Например вратата на фурната и тази на съдомиялната машина могат да имат припокриващо се отваряне, тъй като двете обикновено се използват по различно време. Като цяло вратичките и чекмеджетата трябва да могат да се отварят самостоятелно, без това да попречи на използването на други елементите в кухнята.
6. Създайте използваемо място за съхранение
Един от най-честите проблеми в дизайна на кухнята е липсата на използваемо място за съхранение. Това означава, че е важно, не само да имате шкафове, но те да бъдат на удобно място, за да се обслужват лесно и да побират достатъчно.
Ъгловите шкафове са класически пример за нефункционално място за съхранение, защото нещата, поставени най-отзад, стават труднодостъпни. Налага се да извадите всичко от шкафа, за да стигнете от тях. Където е възможно, поставете подвижни кошници или други места за съхранение в шкафовете, които да издърпвате навън, когато искате да вземете нещо. Добавянето на осветление в по-големите и труднодостъпни шкафове, също ще ви помогне с организацията на пространството.
7. Скрийте оборудването
Колкото по-малко уреди и вещи има в откритите пространства в кухнята, толкова по-подредена и спретната изглежда тя. Заложете на вградени електроуреди, като скриете вратите на хладилника и миялната машина в кухненско обзавеждане, така че да станат неразличими от шкафовете.
Използвайте органайзери за шкафове и чекмеджета, за да приберете всички по-малки уреди и кухненски принадлежности. Ако имате остров, вградете в него контактите, така ще се показват само при необходимост. Колкото по-малко вещи имате на показ, толкова по-красива и функционална ще бъде вашата кухня!
Бонус правило: Наеме професионалист за дизайна на кухнята
Проектирането на вашата нова кухня е вълнуваща, но отговорна задача. Професионалният интериорен дизайнер ще ви помогне да създадете идеалното пространство и ще осигури оптимални безопасност, комфорт и стил! Той ще създаде проект, отговарящ на вашия начин на живот, ще помисли откъде трябва да премине електрическата инсталация, ВиК, къде да са изводите за осветление, контакти и ключове. Все неща, с които ако се сблъсквате за първи път, ще ви е трудно да си представите и планирате.
Професионалният интериорен дизайнер ще ви покаже всичко това на проект, който може да промените, преди да започне ремонтът. Така си спестявате много време и средства от евентуални грешки, които биха се видели, чак след като всичко е монтирано.
Кухнята е една от най-натоварените стаи в дома, която се нуждае от добро проектиране и изпълнение на дизайна. Следвайте нашите 7 златни правила при планирането и не подценявайте нуждата от професионален интериорен дизайнер, който ще ви спести много грешки по пътя към мечтаната кухня!