Обновете старите мебели и интериор с тебеширени бои - бързо и лесно!
Ако с наближаването на пролетта се чудите как да освежите дома си, защо не използвате тебеширени бои? Те са най-бързият и лесен начин да пребоядисате някоя стара мебел, а защо не - стените, тавана и пода! Тебеширената боя не е тази, върху която може да рисувате с тебешир. Тя е декоративна боя, която се използва върху всякакви повърхности - от мебели до домашен декор. Придава матово, плътно и елегантно покритие или пък винтидж визия, спрямо техниката, която използвате. Не бързайте да изхвърляте старите мебели и декорации, вижте как да ги преобразите с помощта на тебеширената боя и съветите на интериорния дизайнер на Моми Студио – Антония Саранеделчева.
Kакво е тебеширена боя?
Декоративна боя, известна със своето матово, подобно на тебешир, покритие. Тя не трябва да се бърка с боята за черна дъска, върху която може да се пише с тебешир. Вместо това, тази боя придава тебеширен вид и усещане на повърхностите. Може да се прилага върху различни материали (дърво, метал, пластмаса, стъкло), но най-често се използва за боядисване на мебели. Самата боя е на основата на латекс, с добавен сгъстител, което означава, че може да се почиства с вода и обикновено е по-плътна, и по-лесна за работа от стандартната боя.
Тебеширената боя е създадена от дизайнера и предприемач Ани Слоун през 1990 г. Въпреки че компанията на Слоун притежава регистрирана търговска марка с името „тебеширена боя“, много компании са разработили свои собствени патентовани версии на боя с тебеширено покритие.
По какво се различава тебеширената боя от другите бои?
Тебеширената боя се отличава от останалите видове бои по:
- Липсата на подготвителна работа преди боядисване.
- Не е необходимо грундиране, преди боядисване. Всичко, от което се нуждаете, е чиста повърхност.
- Прилепва добре към много повърхности – дърво, метал, стъкло, пластмаса, стига да са сухи и без прах.
- Може да се нанася върху стар слой боя и пукнатини.
- Не капе, докато се нанася, заради по-гъстата си консистенция.
- Скрива всички дефекти на повърхностите.
- Тя е на водна основа и може да се почиства със сапун и вода.
- Без неприятен мирис и летливи органични съединения.
- Безопасна за работа, дори в закрити пространства.
- Нанася се с различни четки и техники.
- Има кратко време за съхнене.
- Има матовото покритие.
- Издръжлива е във времето.
- Придава на предметите чист, ретро вид, вместо лъскавия отблясък, като при обикновената боя.
- Може да ѝ се добави восъчно или лаково покритие, за да е по-издръжлива.
За какво се използва тебеширената боя?
Тя е популярен избор за придаване на рустикален, винтидж или шаби шик стил в интериора. Тъй като лесно може да създаде състарен вид на мебелите, тебеширената боя е идеална за тези, които искат да добавят ретро чар в дома си.
Лесният за нанасяне характер на боята означава, че може да се използва върху почти всякакви повърхности - стени, подове, кухненски шкафове. Най-предпочитана обаче е за стари мебели, тъй като бързо и лесно им вдъхва нов живот. Не се налага предварително да шлайфате труднодостъпни ъгли, да сваляте стара боя или да нанасяте грунд. В нешлифования си вариант, тебеширената боя придава винтидж вид на мебелите, при който покритието изглежда износено и люспесто.
Със своята еластична текстура и съблазнителни цветове, тебеширената боя превръща обикновените предмети в привличащи окото произведения на изкуството. С нея може да съживите старите предмети в дома или да направите новите да изглеждат чаровно състарени.
След като боята изсъхне, може да добавите восък, лак или друго покритие, за да я запечатате. В зависимост от това дали боядисвате предмет в плътен цвят или добавяте ретро покритие, тебеширената боя се съчетава добре е различни стилове на домашен декор, от минималистичен до бохемски интериор.
Трябва ли да шлайфате, преди да използвате тебеширена боя?
Обикновено не е необходимо да шлайфате, преди да използвате тебеширена боя. Всичко това се дължи на нейната порьозност, която е по-висока от тази на обикновения латекс или акрилна боя, т.е. има повече пори, а не е толкова плътна. Това ѝ позволява да се „залепи“ към много различни повърхности и действа почти като лепило.
Въпреки това, има някои случаи, в които предварителното шлайфане на повърхностите е препоръчително, когато:
- Мебелите са с много надраскани и с прорези.
- Имат лъскаво покритие.
- Имат дървесна смола.
- Покрити са с дебел слой мазнина.
- Имат петна от плесен.
- Може да се наложи да шлайфате, ако предметът, който боядисвате, е в много лошо състояние или е с гланцово покритие.
Как се нанася тебеширената боя?
Ето няколко лесни стъпи, които да следвате, при нанасяне на тебеширена боя:
- Избършете предметите с влажна кърпа и се уверете, че всички замърсявания и прах са отстранени.
- Разбъркайте тебеширената боя, за да се смесят всички нейни компоненти.
- Започнете да боядисвате, като движите четката във всички посоки, за да избегнете следи от щрихи, след като изсъхне.
- Изчакайте първия слой да изсъхне. В зависимост от влажността и температурата в помещението, това може да отнеме от 1 до 3 часа (или от 2 до 4), според вида боя. За най-добър резултат изчакайте 24 часа между нанасянето на двата слоя боя.
- Нанесете втория слой, по същия начин като първия, и оставете да изсъхне напълно.
- Ако искате да добавите лак (за допълнителен блясък) или друго покритие (за защита срещу петна), направете го след като боята изсъхне. Това ще ѝ помогне издържи по-дълго време.
Ако по невнимание оцапате нещо в дома с тебеширената боя, не се тревожете, защото тя се почиства изключително лесно с малко вода.
Тебеширената боя е бърз, лесен и забавен начин да преобразите старите и скучни елементи в дома. Обновете интериора с малка инвестиция и ентусиазъм, за да създадете чаровна атмосфера!